Yazar osmanli | 9 Aralık 2017 | Haberler

Yaş ve sigortalılık süresini doldurmuş ancak prim borcu nedeniyle emekli olamayan Bağ-kur’lulara önemli bir imkan sağlandı. Yapılandırma  kapsamıdaki Bağ-kur’lulara düşük faizli kredinin yolu açıldı dedi, SGK Uzmanı Erhan Nacar.

Esnaf ve sanatkarlar, çiftçiler, serbest meslek erbapları.. Bu kapsamda Bağ-kur’lu olup  yaşları dolmasına rağmen prim borcunu ödeyemedikleri için emekli olamayan yüzbinlerce kişi var. Aynı durum SGK’lılar içinde geçerli. Yıllarca ödenemeyen prim borcu katlanarak artmaya devam ediyor. SSK primini iş veren ödediği için, bu sigortalılın eksik primini tamamlamalarına imkan yok.  Primlerini kendisi ödeyen Bağ-kur’luya yasal olarak tanınan haklar var, dedi.

Sgk Uzmanı Erhan Nacar şöyle açıkladı;

Örneğin: 10-15 yıllık prim borcu dahil tek kalemde ödenebiliyor. Bunun bir maaliyeti var. Güncel değer aylık 613 lira. Ödenmeyen borçlar cezasıyla yükseliyor. Yüz bin lirayı aşan borçlar mevcut. Bu borç ve prim eksikliği nedeniyle emekli olamayan Bağ-kur’luya kredi imkanı geliyor.

Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, SGK ve Ziraat Bankası üst yönetimiyle bu konuyu görüşmüştü. Önceki gün de Gümrük Bakanı Bülent Tüfekçi’nin katıldığı bir toplantıda kredi verecek olan bankalara Halkbank’ın da dahil olduğunu ifade eden Palandöken bu iki bankayla SGK’nın birkaç gün içinde protokol imzalayacığını belirtti.

Protokolle, yaş ve sigortalılık süresini tamamlayanlar eksik primini ödeyip hemen emekli olabilecekse düşük faizli kredi çekebilecek.

Ziraat ve Halkbank’tan alınacak kredinin vadesi henüz net değil. Borç yükseldikçe vadeninde 4-5 yıla kadar uzaması bekleniyor SGK Uzmanı Erhan Nacar bu haktan askerlik ve doğum borçlanması yapacak  kişilerin çiftçi, esnaf, şirket ortağı ve muhtarların yararlanabileceğini açıkladı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan NACAR

Tüm Güncel Haberlerden  ilk siz haberdar olmak istiyorsanız mobil uygulamalarımızı mutlaka indiriniz…

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Linke Tıklayınız ►►► http://goo.gl/X0z6Z2

IOS  Uygulamamızı İndirmek İçin Linke Tıklayınız ►►► http://goo.gl/xX5fcG

Yorum Yap