Yazar osmanli | 5 Şubat 2018 | Haberler

Yıllarca çalıştınız, uğraştınız; artık meyvesini toplama vakti. Emeklilik kelimesi de ‘’emek’’ kökünden gelmez mi zaten. Yani verdiğiniz emeklerin sonucu olarak size bir maaş bağlanıyor ve siz artık rahata eriyorsunuz, emeklerinizin karşılığını alıyorsunuz.

Gurbetçi vatandaşlarımız yurtdışındaki çalışmaları sonucu orada emeklilik maaşı almayı hakediyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de de emekli maaşı almaları mümkün, yani çift maaş!

Türkiye’de emekli maaşı almanın yolu yurtdışı borçlanması yapmaktan geçiyor. İlk etapta yurtdışı borçlanması yapmak maliyetli gibi gözükse de aslında ne kadar doğru bir yatırım olduğunu size bir örnekle anlatmak istiyorum. Şöyle ki: şuanki kura göre 3600 günden borçlanma yaparak emekli olmak 77.932 TL. Yani cebinizden çıkacak toplam para bu. Şimdi düşünün Türkiye’den bu meblağa bir ev alsanız size kira getiresi ne olur? En fazla 300 TL’dir.

Hadi 3600 gün değil de maksimum ödenen prim günü olan 7200 günü hesaplayalım sizinle: 155.865 TL olur. Bu paraya bir ev alıp, kiraya verseniz size getirisi 500 TL olur. Peki bu para ile emekliliğe yatırım yapsanız size getirinin ne olduğunu söylememi ister misiniz? En az 1500-1600 TL, ki biz bu maaşı sizin çalışma yıllarınıza ve yaşınıza bağlı olarak daha da yukarı çekebiliriz.

Şimdi siz söyleyin: Emeklilik iyi bir yatırım mı değil mi ?

Yurtdışı borçlanma miktarı hesaplanırken o günkü SGK kuru ile hesap yapılır. Kura yılda 2 kez zam gelir. Bu da demek oluyor ki siz emeklilik işlemlerinize ne kadar erken başlarsanız o kadar az ödeyerek bu şansa sahip olursunuz.

Evet sevgili gurbetçi vatandaşlarımız, böyle akıllıca bir yatırım yapmak için neyi bekliyorsunuz? Bizi hemen arayın sizi en doğru şekilde bilgilendirelim.

Şule Yücel | Sosyal Güvenlik Uzmanı

Yorum Yap