Yazar osmanli | 14 Mart 2018 | Haberler

3201 sayılı Kanun çerçevesinde yurtdışında yaşayan türk vatandaşları  yurtdışı borçlanması yaparak türkiyeden emekli olup emekli maaşı almaya hak kazanırlar ancak maaş alma noktasına gelindigi zaman diliminde kişi yaşadagı ülkede sosyal yardım almıyacak yada  mini jop dahi olsa kişi orda çalışma yapmayacaktır.

SGK Kurumu’nun  yayınlayıp uygulamaya koyduğu 2012/24 sayılı Genelgesine göre   “Mini-job” denilen yurtdışında sigortadan  cüzi çalışmalar da yurtdışı borçlanması ile emekli olmaya engel bir hüküm olarak yerini aldı. Uygulama iki şekilde talimatlandırıldı. Birincisi  yeni başvuru yapacaklar için   mini –job’un aylık almaya engel teşkil ettiği.İkincisi ise kazanılmış hakların korunduğu ve saklı olduğu.

Özetle bundan böyle yurtdışı borçlanması yaptıktan sonra emekli aylığı başvurusu  yapanların yurtdışında sigortadan  cüzi çalışmaları devam ediyor ise aylık  başvuruları kabul olmayacak, aylık bağlandıktan sonra yurtdışında sigortadan  cüzi çalışmaya başlanmış olsa dahi aylık SGK Kurumu tarafından tespit edilip  kesilecektir.Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan NACAR yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın talepleri istekleri dogrultusun da onların sesi olup mini jop ile ilgili imza kanpanyaları dilekçeler ile mini jop yasasının çıkması konusunda çalışmaları devam etmektedir.Sizlerde bu konuda bize destek vermek isterseniz bir telefon  kadar yakınınızda oldugumuzu unutmayınız.

0090 312 444 0 860

Yorum Yap