Yazar osmanli | 20 Şubat 2018 | Haberler

Türk vatandaşlığından izinle ayrılarak , yabancı ülke vatandaşlığına geçen gurbetçilerimizin aldığı kimlik mavikart olarak adlandırılır. Eskiden pembe kartta denilmekteydi.
Mavikart sahipleri öncelikle emekli olamam ön yargılarını bir tarafa bırakmalılar.

Birçok mavikartlı gurbetçimiz emekli olamam diyerek müracaatlarını bile yapmamaktadır. Prim gün sayınızı Türk vatandaşıyken doldurduysanız bu sizin emekli olamayacağınız anlamına gelmez. Aksine gün sayınızı doldurduğunuz için emekliliğinizi haketmiş oluyorsunuz. Veya 10 yıl Türk vatandaşı olarak hizmetiniz var.

Yaş beklemek koşuluyla bayanlar 58 yaş 3600 iş gününden erkekler 60 yaş 3600 iş gününden emekli olabilirler. Mavikart sahiplerinin doldurmaları gereken prim günlerinde en fazla 3.5 yıl eksikliğine kadar müracaat yapabilirler. Eksik olan 3.5 yıllarını isteğe bağlı ödeyerek tamamladıktan sonra emekli olabilirler.Neden mi 3.5 yıl ? Çünkü 3.5 yıldan sonrası bağkura takılır.

Yazımızda da belirttiğimiz gibi mavi kartlıysanız ön yargılı olmanıza gerek yok. En azından ‘Osmanlı Emeklilik’ ailesine başvurarak emekliliğinizi hesaplatabilirsiniz. Erhan Nacar’ın Youtube kanalına da abone olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Gözde ULUÇAY | Sosyal Güvenlik Uzmanı

Yorum Yap