Yazar osmanli | 5 Aralık 2017 | Haberler

Türkiyeden emekli olmak isteyen gurbetçilerimiz, biran önce acele etmeleri gerekir . Çünkü 18.96 tl olan günlük borçlanma kuru daha da artarak ödeyeceğiniz günlere yansıyacak.Bu yüzden neden 2018 gelmeden borçlanmanızı yapmanız gerektiğini birlikte inceleyelim.

1 ocak 2018 itibariyle gözlerimizi zamla beraber açacağız . Borçlanma kuruna gelen zam nedeniyle daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacaksınız..Yurtdışı borçlanmasına her yıl asgari ücretin %32 si kadar zam gelir ve bu zam her altı ayda bir gelmektedir, fakat bu yıl asgari ücretin yüksek olması sebebiyle sadece ocak ayında zam geldi ,bu sebeple bir istisna yapılıp haziran ayı zamdan etkilenmedi.Bundan dolayı bu yıl daha fazla zam bekliyoruz. Yani etkileneceğiniz miktar daha da artacak.

Kurum müracaat yapılan tarihe baktığı için borçlanmanızı 2018’in hangi ayında ödeme yaparsanız yapın 2017 de müracaat ettiğinizden dolayı 2017 kurundan yararlanacaksınız. Bu işlem tabi ki yeni müracaatlar içinde geçerli.Siz emekli olmak isteyen gurbetçilerimizi 2017 bitmeden bekliyoruz. Unutmayalım ki yeni yılda yeni zam kapıda…

Sosyal Güvenlik Uzmanı Büşra TIRIN

Yorum Yap